Naše drahé plasty

Autor: Marián Herdel | 12.12.2013 o 15:00 | (upravené 12.12.2013 o 15:12) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  446x

Skúsme si predstaviť, že z nášho každodenného života raz úplne zmiznú plasty. Zistíme, že okrem nábytku, nejakých bavlnených tričiek a porcelánového riadu vo vitríne nám v dome prakticky nič nezostane. Plasty v súčasnosti jednoducho ovládli náš svet. Dá sa z nich prakticky vyrobiť takmer úplne všetko. Dnešné plasty veľa vydržia a sú doslova večné. Podľa ekológov nám šetria vyčerpateľné zdroje. Okrem ropy. Tá je hlavný zdrojom základných stavebných prvkov plastov. Lenže? Ako som spomenul, plasty sú večné. Jediné, čo sa s nimi stane, je, že sa časom rozdrobia na menšie kúsky, tie zas po niekoľko rokov na ešte menšie kúsky.

Preto je pravdepodobné, že na dovolenke sme neležali na piesku, ale na plastoch. Rozdrobených vplyvom veľkého oceánu. A práve oceán je jednou z najväčších skládok plastového odpadu. Plasty sa našli dokonca v planktóne. Ten jedia malé rybky, tie väčšie ryby a nakoniec my. Posledné roky vedci priniesli zaujímavé výsledky. Z plastov sa pomaličky uvoľňujú škodlivé látky. Problém pre ľudí je skôr v petfľašiach, dojčenských fľaškách, jednoducho v tých, ktoré prichádzajú do priameho styku s potravinami každodennej konzumácie.

Epidemológovia si zobrali na mušku tehotné mamičky a hlavne osobitnú pozornosť venovali tým, ktoré mali zvýšený podiel ftalátov / zmäkčovadiel / uvoľnených z plastov v moči. Vedci dospeli k pozoruhodným výsledkom. Dochádza k takzvanej feminizácií mužského pohlavia. Potvrdili sa predošlé domnienky o tom, čo spôsobilo úplný zánik semenníkov a výrazné skrátenie penisu u hlodavcov s vysokým obsahom ftalátov v telách. Jedom uvoľňovaným z plastov sa u ľudí  pripisuje nárast porúch štítnej žľazy, rakoviny prsníka a prostaty, deformovanie vaječníkov, poškodzovanie anatómie spermií. Tento faktor výrazne ovplyvní ďalšie generácie. Bisfenol A nájdeme hlavne v petfľašiach, dojčenských fľaškách, zásobníkoch na vodu, zubárskych materiáloch, plechovkách na potraviny i hračkách z plastu. Výrobcovia hračiek nie sú povinní označovať, či hračka túto látku obsahuje. Bisfenol A sa uvoľňuje pôsobením tepla. Preto by sme si mali dávať pozor hlavne v lete, kde slnečné lúče dokážu urýchliť proces uvoľnenia nebezpečnej látky do nápoja, či jedla.

Áno, bezpečnostné normy existujú, ale čo z toho, keď sa veselo porušujú. Náhodný test v Nemecku ukázal, že v 59 percentách obalov boli zistené nebezpečné hladiny bisfenola A. Ten sa potom našiel v moči, krvi a dokonca v materskom mlieku dojčiacich matiek. Samozrejme dá sa eliminovať riziko. Treba sa vyhýbať v čo najvyššej možnej miere potravinách a nápojov balených hlavne v plastoch. Čo najmenej ohrievať jedlo v plastových nádobách v mikrovlnke, nekupovať plastové veci v lacných čínskych obchodoch. A hlavne, čo nám bežne smrdí na plaste, to   je prchavá škodlivá látka. Preto je potrebné vyhýbať sa aj plastom, ktoré smrdia. Vrátane topánok. V rámci svojho zdravia i zdravia našich najbližších pozerajme na potraviny balené v skle, či papieri. Plasty v lacnom čínskom obchode určite nebudú spĺňať bezpečnostnú normu a preto sa takémuto obchodu oblúkom vyhnite. Lebo predavač na Váš dotaz, či je to bezpečná plastová fľaška, určite bude kývať, že áno. Možno dodá, že sa predsa nerozbije, tak je bezpečná. Že páchne na meter nie je predsa škodlivá vec, ale prirodzená vôňa domovskej krajiny.

 

Na konci životnej dráhy každého plastu pamätajme na jeho správne miesto, kde je ho potrebné  umiestniť a to je žltá odpadová nádoba. Separáciou podporujeme životné prostredie a chránime tak prírodu. Nechceme predsa, že po nás raz archeológovia vykopú len plastovú fľašu a označia nás ako „ľudia z plastového obdobia“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?